Nie znaleziono produktu "" dla ustawionych filtrów. Czy chcesz przeszukać w całym katalogu?
Jedną z zalet ogrzewania płaszczyznowego jest to, że jest to system niskotemperaturowy, co czyni go niedrogą opcją dostarczania ciepła do budynku. Jego działanie polega na przekazywaniu wytwarzanego ciepła przez przegrody (płaszczyzny) - najczęściej podłogę, choć mogą to być również ściany lub sufit. Powodem zastosowania takiego systemu jest to, że przeciwdziała on stratom ciepła bezpośrednio przy przegrodzie i eliminuje efekt konwekcji powietrza, który występuje przy ogrzewaniu punktowym (grzejniki, itp.). W tym systemie konieczna jest większa powierzchnia grzewcza niż w innych systemach ze względu na zastosowanie źródła ciepła o niższej temperaturze. Dużą zaletą każdego systemu ogrzewania płaszczyznowego jest to, że można go łatwo przekształcić w system chłodzenia powierzchniowego.
Coraz częściej ludzie wybierają metody ogrzewania, kierując się komfortem cieplnym. Nie bez powodu: komfort cieplny ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na zdrowie w dłuższej perspektywie. Należy zauważyć, że przegrzane pomieszczenie nie tylko źle wpływa na nas samych ale również na nasz budżet domowy generując znaczne straty finansowe. Kolejnym nie mniej istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest wpływ ogrzewania na środowisko. Jeśli spalamy dużą ilość paliw kopalnych, czy to gazu, drewna, ropy, czy węgla, i wykorzystujemy tę energię w sposób nieefektywny, przyczyniamy się do zanieczyszczenia powietrza i powstawania zjawiska smogu oraz wyczerpywania zasobów energetycznych ziemi. Ogrzewanie płaszczyznowe eliminuje te negatywne skutki innych rozwiązań grzewczych oferując nam jednocześnie:
Ogrzewanie płaszczyznowe, jest to proces grzewczy, który wykorzystuje zjawisko promieniowania cieplnego. Transfer energii w oferowanych rozwiązaniach może mieć dwojaki charakter:
W przypadku ogrzewania płaszczyznowego promieniowanie odgrywa zazwyczaj większą rolę niż konwekcja. Stosunek ten zmienia się w zależności od rodzaju powierzchni użytej do ogrzewania (podłoga, ściana, sufit). Najlepsze proporcje występują przy ogrzewaniu sufitowym. Natomiast przy systemie ściennym poprawia się izolacja cieplna powierzchni zewnętrznych. W standardowym systemie ogrzewania podłogowego natomiast istotne jest komfort jaki daje ciepła powierzchnia pod stopami.
Idealnym rozwiązaniem byłoby zintegrowanie wszystkich trzech technologii w jednym systemie ale jest to mało opłacalne ze względu na wysokie nakłady inwestycyjne. Zastosowanie ekologicznego źródła ciepła, takiego jak pompa ciepła, spowoduje znaczną optymalizację takiej instalacji i kosztów eksploatacji.
Możemy dokonać klasyfikacji typów ogrzewania płaszczyznowego z uwzględnieniem rozmieszczeniem urządzeń grzewczych oraz sposobu rozprowadzania ciepła. Elementy grzejne mogą znajdować się na ścianie, podłodze i suficie, a co do sposobu rozprowadzania ciepła możemy wyróżnić urządzenia wodne, elektryczne lub powietrzne. Generalnie wyróżniamy następujące typy ogrzewania płaszczyznowego:
Ten rodzaj ogrzewania płaszczyznowego jest uznawany za najlepszy pod względem komfortu mieszkańców i aspektów ekonomicznych. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ściany są największym źródłem strat ciepła w budynku. Dlatego też wymiana ich na nośniki energii może znacznie poprawić właściwości termoizolacyjne obiektu i pozwala wyeliminować efekt przemarzania. W płaszczyznowym ogrzewaniu ściennym temperatura rozkłada się równomiernie zarówno w pionie jak i w poziomie. Jest to model ogrzewania, który może osiągnąć znacznie wyższe moce grzewcze na metr kwadratowy niż ogrzewanie podłogowe. Wynika to z tego, że w podłogówce należy wziąć pod uwagę wyraźnie większy opór grzewczy. Ogrzewanie ścienne jest idealne do rozprowadzenia ciepła w pomieszczeniu. Przy jego zastosowaniu warto pamiętać, że ściany zewnętrzne wymagają odpowiedniej izolacji, a meble nie powinny znajdować się zbyt blisko ściany, tak, aby nie utrudniać przepływu ciepła.
Najpopularniejszym typem ogrzewania płaszczyznowego jest ogrzewanie podłogowe. Najczęściej stosuje się je w łazience, przedpokoju oraz w innych pomieszczeniach, w których ważne jest uzyskanie efektu ciepłej podłogi. Wśród omawianych metod ogrzewania ma on jednak najgorszą proporcję udziału ciepła wypromieniowanego do energii cieplnej przenoszonej konwekcyjnie.
Straty cieplne w posadzce, znaczny opór cieplny materiałów wykończeniowych oraz narzucone ograniczenie dla tej technologii, zgodnie z którym możliwe jest uzyskanie maksymalnie 15 stopni różnicy pomiędzy powietrzem, a powierzchnią podłogi, powodują, że system ten cechuje mniejsza wydajność niż w przypadku ogrzewania ściennego. Ponadto optymalny rozkład temperatury podłogówka osiąga tylko w pionie. Najchętniej w tym przypadku jest stosowne ogrzewanie typu wodnego, które wykorzystuje wodę z instalacji centralnego ogrzewania, a następnie cyrkuluje ją przez system rur umieszczonych w podłodze.
Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie wymagane jest również chłodzenie płaszczyznowe. Opiera się prawie całkowicie na promieniowaniu cieplnym, z niewielkim udziałem ruchu konwekcyjnego.
Taki system sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, gdzie dominują pomieszczenia o licznych przeszkleniach o dużej powierzchni. Na wydajność ogrzewania płaszczyznowego sufitowego wpływa wysokość pomieszczenia. Są one zalecane, gdy wysokość wnętrza przekracza 3 metry. Jednak tego typu urządzenia nie są zbyt popularne, a niewielka konkurencja na rynku przekłada się na wysokie ceny.
W większości przypadków, gdy chodzi o ogrzewanie podłogowe, pojawia się stwierdzenie, że zmniejsza ono zużycie energii w domu. Skąd biorą się te oszczędności? Wynika to z rozkładu temperatury, który jest najbardziej komfortowy dla domowników, gdy źródło ciepła jest zlokalizowane w miejscu najbardziej intensywnego odczuwania zimna, czyli w okolicach podłogi. Zgodnie z przeprowadzanymi badaniami dobre samopoczucie i komfort termiczny zapewniają nam ciepłe stopy i mniejsza temperatura w okolicach głowy. W związku z tym nie odczuwamy potrzeby podnoszenia temperatury i dlatego komfort przy 18ºC dla ogrzewania płaszczyznowego jest równoznaczny z ciepłem jaki zapewniają grzejniki ustawione na 22 ºC . W ten sposób opłaty za energię mogą spaść o 10, a nawet 20%.
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i wyprzedażach