Nie znaleziono produktu "" dla ustawionych filtrów. Czy chcesz przeszukać w całym katalogu?
Kanalizacja burzowa służy do odprowadzania wody deszczowej z obszaru otaczającego budynek. Zatkana kanalizacja burzowa może uszkodzić elementy konstrukcyjne budynku.
Jeżeli na danym terenie nie ma jeszcze kanalizacji deszczowej lub kombinowanej, zarządca budynku musi się do niej podłączyć. Jeżeli nie ma dostępnej kanalizacji burzowej, woda deszczowa może być odprowadzana na teren należący do użytkownika, pod warunkiem, że nie spowoduje to zalania okolicznych terenów.
Systemy odwadniające ewoluowały wraz z rozwojem miast, a efektywne odprowadzanie wody stawało się coraz ważniejsze. Podstawowym celem systemu kanalizacji deszczowej jest szybkie odprowadzenie wód opadowych z silnie uszczelnionych obszarów do najbliższego odbiornika.
W niektórych nowych inwestycjach miejskich proponowana opcja "zero emisji" ma na celu zatrzymanie całej wody deszczowej w miejscu, gdzie ona spada w zlewni. Przy tej metodzie nie ma potrzeby tworzenia sieci rur - nawet w okresach ekstremalnych opadów.
Ponadto, takie rozwiązanie jest bardziej przyjazne dla środowiska (naśladuje sposób przemieszczania się wody w przyrodzie) i znacznie zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. Co więcej, opcja ta ma również korzyści dla tych, którzy utrzymują systemy odwadniające, jak również dla bezpośrednich użytkowników.
Pierwszą możliwością zapobiegania przedostawaniu się nadmiernej ilości wody deszczowej do gruntu otaczającego budowlę jest odprowadzenie jej do kanalizacji burzowej.
Kanalizacja deszczowa, zwana czasami kanalizacją burzową, jest odrębnym rodzajem systemu odwadniającego, przeznaczonym do efektywnego transportu opadów i roztopów z powierzchni utwardzonych lub miejsc o nieprzepuszczalnej glebie.
Systemy ogólnospławny z kolei, w przeciwieństwie do kanalizacji burzowej i sanitarnej, może obsługiwać zarówno ścieki z gospodarstw domowych, jak i wodę deszczową.
Gdy jest zbyt dużo płynnych odpadów, trafiają one do oczyszczalni ścieków, gdzie są filtrowane. Jeśli dzieje się to zbyt często, może powodować problemy wynikające z przeciążenia.
Niewątpliwą korzyścią z zainstalowania indywidualnej kanalizacji deszczowej jest to, że woda deszczowa i roztopowa nie dociera do zbiorników wodnych ani nie wsiąka w ziemię, co eliminuje obciążenie oczyszczalni.
Proces projektowania systemu kanalizacyjnego do odprowadzania wody deszczowej można podzielić na trzy etapy:
Pierwszym krokiem w planowaniu tego typu systemu kanalizacyjnego jest zgromadzenie materiałów do jego wykonania. Są to:
Po spełnianiu powyższych wymagań należy przejść do złożenia wniosku o wydanie warunków technicznych, które wpływają na odprowadzanie wód opadowych. Następnie należy sprawdzić, czy planowana inwestycja będzie miała znaczący wpływ na środowisko - znaczący lub potencjalnie o dużym znaczeniu.
Po uzyskaniu wszystkich wymaganych dokumentów należy udać się na miejsce inwestycji i dokonać pomiarów terenu, aby poznać kontury i nachylenie terenu (czyli przeanalizować, którędy będzie spływała woda). Po wykonaniu powyższych czynności można przejść do ustalenia, jak duży powinien być system odwadniający i określenia jego parametrów w oparciu o:
Kolejnym krokiem jest wytyczenie granic zlewni dla kolejnych odbiorców, a następnie można rozpocząć wstępne ustalenia dotyczące położenia planowanych odbiorników wody deszczowej. Należą do nich obecne i przyszłe:
Po ustaleniu, kto jest odbiorcą wody deszczowej, należy sporządzić mapę kanalizacji (prześledzić kolektory i kanały, znaleźć wszelkiego rodzaju studzienki i wyloty kanalizacyjne, które prowadzą do miejsc odbioru). Końcowym etapem jest stworzenie funkcjonalnego profilu podłużnego, a następnie można zająć się kwestią średnic kanałów i minimalnych spadków. Wreszcie nadchodzi czas na uzgodnienie tras kanalizacji w Zespole Uzgadniania Dokumentacji Projektowej oraz uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego i wykonanie projektu budowlanego, który jest niezbędny przed przystąpieniem do projektowania wykonawczego.
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i wyprzedażach