Nie znaleziono produktu "" dla ustawionych filtrów. Czy chcesz przeszukać w całym katalogu?
W łazienkach dostosowanych dla osób niepełnosprawnych w miejscach publicznych wymagane jest spełnienie norm i standardów prawnych, które określają idealny układ wyposażenia i akcesoriów dla niepełnosprawnych. Jeśli chcemy sami stworzyć w swoim domu lub mieszkaniu łazienkę dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, również warto wziąć je pod uwagę. Zatem, jak poradzić sobie z wykonaniem łazienki przyjaznej osobom niepełnosprawnym ? Żeby to ułatwić zamieszczamy kilka wskazówek i zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Euroterm24.pl, gdzie można znaleźć zarówno umywalki i ubikacje spełniające wymogi stawiane pomieszczeniom bez bariera , jak i duży wybór innych akcesoriów dla niepełnosprawnych, takich jak poręcze, uchwyty, krzesełka.
Wózki inwalidzkie, kule i podeszły wiek ograniczają wielu osobom możliwość wykonywania czynności toaletowych. Potrzebują oni odpowiednio przygotowanej przestrzeni, sprzętu i określonych akcesoriów dla niepełnosprawnych aby móc samodzielnie korzystać z łazienki. Kwestie te są uregulowane w ramach przepisów budowlanych z 7 lipca 1994 roku i dotyczą obiektów publicznych, np. szkół oraz urzędów. Decyzja o ich zastosowaniu we własnym domu jest opcjonalna, ale warto to zrobić z troski o bezpieczeństwo swoich, chorych lub niepełnosprawnych, bliskich.
Osoba niepełnosprawna wymaga więcej miejsca niż osoba zdrowa. Dlatego drzwi wejściowe do łazienki powinny mieć co najmniej 90 cm szerokości, z progiem o maksymalnej wysokości 2 cm, co ułatwi przejazd wózka inwalidzkiego. Powinny być też wyposażone w nisko zamontowaną klamkę i na tyle lekkie, aby ich otwieranie nie powodowało trudności. Również wielkość pomieszczenia ma trudne do przecenienia znaczenie dla wygody osób poruszających się na wózku. Strefa manewrowa umożliwiająca swobodny obrót wózka o 360 stopni wynosi co najmniej 150 × 150 cm, przy czym granicę ustala się od krawędzi wanny, umywalki i pozostałej armatury łazienkowych i pozostałych zamontowanych akcesoriów dla niepełnosprawnych.
W łazience dla osób niepełnosprawnych kluczowe jest również zastosowanie antypoślizgowych płytek podłogowych oraz dodatkowych mat antypoślizgowych, zwłaszcza w mokrej części pomieszczenia. Warto przy tym usunąć standardowe dywaniki, zminimalizować użycie zwykłego szkła i wolnostojących, podatnych na wywrócenie i stracenie, przedmiotów. Zamiast tego powinniśmy wprowadzić elementy ze szkła bezpiecznego wyposażone w listwy antyuderzeniowe.
Toalety i inna armatura łazienkowa dla osób niepełnosprawnych musi być dostosowana do ich potrzeb. Miska ustępowa, umywalka, wanna czy adaptacja prysznica są tego przykładem.
Wysokość muszli powinna wynosić około 48 cm od podłogi, a jej długość mniej więcej 70 cm. Tyle miejsca potrzeba, aby osoba na wózku mogła ustawić ją przy toalecie i bez problemu się przesiąść. Przestrzeń pomiędzy ścianami bocznymi pomieszczenia, a krawędzią toalety powinna wynosić co najmniej 95 cm z jednej strony. Przystosowane dla osób niepełnosprawnych miski toaletowe są zazwyczaj montowane na ścianie, z otwartą przestrzenią pod nimi.
Przycisk spłukujący powinien znajdować się z boku, na wysokości nie większej niż 120 cm. W razie potrzeby można też wybrać toaletę z automatyczną spłuczką. Obok miski powinny znajdować się uchwyty. Tego typu akcesoria dla niepełnosprawnych zdecydowanie ułatwiają siadanie i wstawanie.
Umywalka powinna być umieszczona z uwzględnieniem wolnej strefy manewrowej o wymiarach 90 cm na 120 cm wzdłuż osi umywalki. Forma i wysokość umywalki musi umożliwiać swobodny dostęp i podparcie wózka inwalidzkiego. Szerokość takiej umywalki powinna wynosić co najmniej 60 cm, a jej górna krawędź nie powinna być usytuowana powyżej 85 cm. Ponadto cały osprzęt taki jak syfony, jeżeli nie jest możliwy do całkowitego ukrycia, powinny być zamontowane na wysokości większej niż kolana osoby siedzącej na wózku. Warto wybrać umywalki o płaskim dnie i głębokości maksymalnie 60 cm.
Akcesoriami dla niepełnosprawnych, które powinny być zamontowane przy umywalce są uchwyty pomocnicze. Lustro umywalkowe powinno być pochylone i w zasięgu ręki osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, czyli nie wyżej niż 1 metr nad podłogą.
Brodzik w przestrzeni dla osób niepełnosprawnych powinien mierzyć co najmniej 90 cm z każdej strony. Odpływ umieszcza się pod siedziskiem montowanym do ściany, które musi mieć wysokość od 43 do 48 cm, tak jak toaleta. W ramach akcesoriów dla niepełnosprawnych mamy na naszym sklepie duży wybór siedzisk stałych, uchylnych i ażurowych. Na rynku są też dostępne welurowe z podłokietnikami, a nawet oparciem. Dodatkowy komfort możemy sobie zapewnić wybierając zestaw prysznicowy z opcją hydromasażu, która pozwala nam na kąpiel w pozycji siedzącej. Słuchawka i bateria powinny być umieszczone po przeciwnej stronie siedziska i dostępne z jego poziomu. Zalecane są węże prysznicowe o długości użytkowej co najmniej 150 cm i bezpieczniejsze dla osób niepełnosprawnych osłony harmonijkowe w miejsce drzwiczek lub zasłon.
Długość wanny powinna być ustalona na podstawie wymagań użytkownika, ale nie powinna być krótsza niż 150 cm. Bezpieczna szerokość wanny to 80 cm, a głębokość waha się od 38 do 42 cm. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich nie powinny korzystać z wanny o wysokości krawędzi większej niż 50 cm, a inne osoby niepełnosprawne powinny unikać korzystania z wanien o głębokości większej niż 60 cm. Takie akcesoria dla niepełnosprawnych, jak nowoczesne ławki, a także specjalne krzesełka i siodełka, znacznie ułatwią wychodzenie i wchodzenie do wanny. Muszą być one przede wszystkim solidne. Osobom starszym w łatwiejszym wchodzeniu i wychodzeniu z wanny mogą pomóc specjalne schodki z poręczami lub drabinka zamontowana do sufitu. Na rynku dostępne są również wanny akrylowe z otwieranymi bokami.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo niepełnosprawnej osoby, oprócz elementarnego wyposażenia łazienki będziemy musieli wziąć pod uwagę jeszcze kilka czynników, takich jak układ szafek i ich dostępność. Powinniśmy je powiesić na wysokości 35-40 cm nad podłogą, aby były użyteczne i nie zabierały miejsca do przemieszczania się na wózku. Zawiasy szafek powinny umożliwić otwieranie drzwi pod kątem 180 o.
Jak widać urządzając bezpieczną łazienkę dla osoby niepełnosprawnej należy pomyśleć o wielu rzeczach. Ważne jest, aby przejrzeć oferty producentów armatury czy sprzętu, dostępnych na Euroterm24.pl. Zachęcamy również do odwiedzenia naszych hurtowni. Nasi pracownicy odpowiedzą na wszelkie pytania techniczne i rozwieją ewentualne wątpliwości.
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i wyprzedażach