Czym jest stałopalność kotła?
Kocioł na paliwa stałe może być opisany jako urządzenie łatwe w użyciu, przyjazne dla środowiska i ekonomiczne. Mimo konieczności posiadania oddzielnej kotłowni oraz uzupełniania paliwa co kilka dni, nowoczesne kotły mają zdolność działania zbliżoną do kotłów gazowych. Wybór odpowiedniego kotła to jednak zadanie wymagające uwagi, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele produktów o różnych parametrach i właściwościach. Przy wyborze urządzenia grzewczego dla domu istotne jest zwrócenie uwagi na stałopalność kotła, ponieważ jest to bardzo ważny parametr.
Do niedawna wiele domów korzystało z tradycyjnych kotłów opalanych węglem, drewnem lub trocinami. Ich obsługa była uciążliwa z powodu konieczności regularnego dostarczania paliwa i częstego sprzątania. Nic więc dziwnego, że gdy pojawiła się opcja korzystania z gazu, inwestorzy z dostępem do sieci chętnie przeszli na kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne lub jednofunkcyjne z dodatkowym zbiornikiem na wodę. W przypadku domów położonych w obszarach niedostępnych dla sieci gazowej, wybierano ogrzewanie gazem płynnym, olejem lub energią elektryczną.
Z biegiem czasu okazało się, że wymienione wcześniej rodzaje paliw stały się znacznie droższe niż paliwo stałe. Dodatkowo, z wyjątkiem energii elektrycznej, były również uciążliwe w przechowywaniu. Z tego powodu kotły stałopalne zaczęły powoli wracać do łask. W dzisiejszych czasach, wybierając to rozwiązanie, inwestor nie musi obawiać się brudnej kotłowni czy uciążliwego procesu palenia. Nowoczesne kotły na paliwa stałe dostępne na rynku są coraz bardziej zaawansowane, przyjazne dla środowiska i oszczędne energetycznie. Dzięki temu zużywają znacznie mniej paliwa niż modele proponowane jeszcze 10 lat temu i emitują mniejszą ilość szkodliwych substancji do atmosfery. Co więcej, są w stanie osiągnąć sprawność na poziomie 88%. Czy taka opcja jest odpowiednia dla Ciebie? To zależy. Jednak decydując się na kotły stałopalne, warto zwrócić szczególną uwagę na kluczowy parametr – stałopalność kotła. Czym dokładnie jest i dlaczego ma takie znaczenie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.