Popularne nagrody
W ofercie sklepu euroterm24.pl dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Można odnaleźć tu m.in. pompy ciepła gruntowe firmy Viessmann. Są to nowoczesne urządzenia, które pozwalają na ogrzanie budynku w sposób ekologiczny i bezpieczny. Wysoki komfort użytkowania wpływa na ciągły wzrost ich popularności.
Z uwagi na dolne źródło ciepła możemy wyróżnić m.in. pompy ciepła gruntowe. Ich cechą charakterystyczną i największa zaletą jest czerpanie energii zgromadzonej w gruncie, którego temperatura poniżej strefy zamarzania jest niemal stabilna przez cały rok. Dzięki temu warunki pracy tego rodzaju urządzenia są przewidywalne.
Pompy ciepła, których źródłem energii jest grunt nazywane są także solankowymi oraz glikolowymi. Wybór dolnego źródła gruntowej pompy ciepła uzależniony jest przede wszystkim od możliwości otoczenia budynku wyposażonego w urządzenie. Odpowiednio duży obszar gruntu daje sposobność zastosowania poziomych pętli. W przeciwnym razie rozwiązaniem może być wykonanie kolektorów pionowych.
Sondy umieszczone pionowo w gruncie są rurami wypełnionymi niezamarzającym płynem, na przykład glikolem. Czynnik znajdujący się w pionowych odwiertach pobiera energię cieplną z ziemi i przekazuje ją do pompy ciepła. W tym przypadku najbardziej korzystna głębokość, jeśli chodzi o uzyskanie optymalnej wartości COP, współczynnika określającego stosunek spożytkowanej energii pobranej z gruntu do wykorzystanej przez pompę ciepła energii elektrycznej, znajduje się poniżej 40 m.
Natomiast, pętle poziome są zazwyczaj umieszczane na głębokości minimum 1 metra. Wartość przykrycia jest zależna od lokalizacji obiektu i wiąże się ze strefą przemarzania gruntu.
W obu przypadkach czynnik roboczy np. glikol, przepływa przez kolektor pobierając energię z gruntu. Następnie oddaje ją pompie ciepła, a kolejno wraca w obszar gruntu ponowić obieg.
Koszty obu typów dolnych źródeł ciepła znacznie się różnią. Koszt inwestycyjny w przypadku pętli poziomych jest zazwyczaj zdecydowanie niższy niż w przypadku kolektorów pionowych. Wynika to z konieczności wykorzystania wyspecjalizowanych maszyn do kopania pionowych odwiertów umieszczonych prostopadle w gruncie.
Natomiast poza kosztami, ograniczeniem w przypadku instalacji gruntowej pompy ciepła może być również dostępna powierzchnia, jaką można przeznaczyć pod budowę kolektora. W tym aspekcie, zdecydowanie korzystniej wypada pionowy kolektor, ponieważ zajmuje zdecydowanie mniejszy obszar niż pozioma instalacja. Na uwagę zasługuje fakt, że na obszarze, na którym wykonano poziomy kolektor nie można nic wybudować.
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i wyprzedażach