Nie znaleziono produktu "" dla ustawionych filtrów. Czy chcesz przeszukać w całym katalogu?
Specjaliści od ogrzewania domów często są podzieleni w kwestii tego, czy lepsze są pompy ciepła typu monoblok czy split. Niektórzy opowiadają się za urządzeniami typu monoblok, podczas gdy inni chcą instalować wyłącznie pompy typu split. Te spory doprowadziły nawet do błędnego przekonania, że jeden typ jest bardziej wydajny, niż drugi wariant jest po prostu lepszy. Co zatem wybrać „split czy monoblok?”.
Najważniejsze cechy urządzeń typu monoblok to fakt, że są one przejrzyste i łatwe w montażu. Konstrukcja monoblokowa odnosi się do faktu, że wszystkie komponenty są połączone w jedną całość, co ułatwia instalację pompy ciepła. Jeżeli przewód jest bardzo długi lub temperatura jest ekstremalnie niska, istnieje niebezpieczeństwo, że przewody zamarzną.
W Hydrotermo.pl posiadamy bogatą ofertę tych urządzeń którą można znaleść w kategorii Pompy ciepła monoblock
Ważnymi cechami pomp ciepła typu split jest to, że można je instalować w różny sposób, zgodnie z potrzebami użytkownika, i że nie uszkadzają one przegród zewnętrznych w tak dużym stopniu jak w pompach monoblock. Wadą jest to, że wykwalifikowany specjalista musi regularnie kontrolować obieg czynnika chłodniczego.
Osoby zainteresowane splitami zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w kategorii Pompy ciepła split
Dzięki szybkiemu rozwojowi pomp ciepła w ostatnim dziesięcioleciu, ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej może być łatwo realizowane za pomocą tego przyjaznego dla środowiska systemu. Powietrzne pompy ciepła pobierają do pracy energię cieplną z powietrza, co czyni je wspaniałą, nowoczesną alternatywą dla źródeł paliw kopalnych.
Przekształcanie energii cieplnej powietrza w energię grzewczą dla budynków odbywa się w wielu etapach. Wentylator wciąga powietrze z otoczenia zewnętrznego do parownika. Następnie czynnik chłodniczy absorbuje ciepło z powietrza,a następnie powietrzen jest wydmuchiwane na zewnątrz.
Czynnik chłodniczy o bardzo niskiej temperaturze wrzenia łatwo odparowuje i trafia do sprężarki. Sprężarka sprawia, że gaz staje się gorący poprzez sprężanie. Następnie gorący gaz trafia do wymiennika ciepła. Wymiennik ciepła jest miejscem, gdzie gaz ponownie się schładza i wraca do postaci cieczy.
Istnieją dwa rodzaje pomp: monoblokowe i dwumodułowe (split). Pompy monoblokowe mogą być instalowane wewnątrz domu lub na zewnątrz .
Pompy monoblokowe zewnętrzne są w całości montowane na zewnątrz budynku - przy ścianie lub w ogrodzie. Pompy powietrzne typu Split to zasadniczo pompy monoblokowe podzielone na dwa moduły. Moduł zewnętrzny jest odpowiedzialny za pobieranie ciepła z otoczenia, a moduł wewnętrzny przekazuje pobrane ciepło do systemu grzewczego.
Oczywiste jest, że istnieją różnice w sposobie instalacji. Jednak elementem różnicującym są atrybuty pomp monoblokowych i splitowych w zakresie efektywności, poziomu hałasu itp. Dla lepszego wyjaśnienia, oto przykład porównania dwóch pomp typu split i monoblok o mocy 9 kW firmy Thermoval:
Nie ma wielu różnic między pompami ciepła typu split i monoblok. Obie mają dobre i złe strony. Ceny tych pomp ciepła nie różnią się zbytnio od siebie. To naprawdę zależy od tego, co preferuje właściciel domu.
Jeżeli mają Państwo dużo miejsca w kotłowni, warto pomyśleć o wewnętrznym systemie monoblokowym. Przed podjęciem decyzji należy jednak sprawdzić, czy w przegrodzie budowlanej jest wystarczająco dużo wolnego miejsca na kanały (wlot i wylot).
Jeżeli nie mają Państwo wystarczająco dużo miejsca na wewnętrzną instalację pompy ciepła, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie monoblok zewnętrzny. Powietrzna pompa ciepła o konstrukcji split-module jest stosowana głównie wtedy, gdy potrzebna jest pewna elastyczność, np. w prowadzeniu przewodów lub umieszczeniu jednostki zewnętrznej.
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i wyprzedażach