Nie znaleziono produktu "" dla ustawionych filtrów. Czy chcesz przeszukać w całym katalogu?
W przypadku gospodarstw domowych, znalezienie metody efektywnego i taniego generowania ciepłej wody jest kluczowe. Rozwiązaniem tej potrzeby wydają się być nowoczesne powietrzne pompy ciepła do c.w.u. Ze względu na prostotę instalacji, niskie koszty eksploatacji oraz dynamicznie udoskonalaną technologię, która gwarantuje coraz lepsze ustawienia pracy, urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością. Pompy ciepła c.w.u. sprawdzają się zwłaszcza w obiektach, w których za ogrzewane c.o. jest kocioł na paliwo stałe lub olej, a wytwarzanie ciepłej wody jest niejako ubocznym skutkiem ogrzewania. W sezonie grzewczym dostęp do ciepłej wody jest oczywistością, jednak w pozostałej części roku wiąże się ze znacznymi utrudnieniami. Podgrzewanie wody użytkowej wyłącznie za pomocą kotła (niezależnie od jego zaawansowania i rozwiązań zwiększających wygodę uzupełniania paliwa) jest nie tylko nieekonomiczne, ale i czasochłonne.
Dlatego pompa ciepła do c.w.u. jest idealnym rozwiązaniem przede wszystkim w okresie letnim, kiedy uruchamianie kotła jedynie do podgrzania wody nie jest uzasadnione ekonomicznie. Zaletą powietrznej pompy ciepła c.w.u. jest także to, że istnieje możliwość jej doboru ze zintegrowanym zasobnikiem na podgrzaną wodę, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić miejsce w budynku. Na długiej liście zalet pomp ciepła do c.w.u. znajdują się również:
Zasada działania pompy ciepła typu powietrze-woda polega na pobraniu energii z powietrza i przekazania jej do parownika urządzenia. Kolejno za pomocą sprężarki następuje wzrost ciśnienia oraz temperatury czynnika. Energia z gorącego sprężonego powietrza odbierana jest przez wężownicę, a ta przekazuje ciepło zimnej wodzie, w której jest zanurzona i podgrzewa ją nawet do 55°C. Dalej czynnik ulega skropleniu i trafia na zawór rozprężny z powrotem zamieniając się w parę, gdzie jeden cykl się kończy, a kolejny zaczyna.
Co wpływa na sprawność pompy ciepła c.w.u.? Urządzenia te pracują głównie poza sezonem grzewczym, gdy temperatury zewnętrzne są wyższe niż 7-10°C. Warto pamiętać, że to właśnie temperatura dolnego źródła (powietrza dostarczanego do urządzenia) ma największy wpływ na efektywność urządzenia. Oznacza to średnią moc grzewczą w przedziale 1,5 - 3 kW, w zależności od temperatury pracy, jeżeli ta się zmienia w granicach od 7 do 35°C. Duże różnice pojawiają się także przy czasie jaki jest potrzebny do ogrzewania wody. Przy zbiorniku o pojemności 200 l i założeniu, że woda jest ogrzewana od 10 do 55°C ten czas wynosi w przybliżeniu 190 minut, jeżeli temperatura dolnego źródła ciepła wynosi 35°C. Natomiast zmiana temperatury dolnego źródła do poziomu 7°C wydłuży czas potrzebny do ogrzania wody nawet do 400 minut. Na sprawność pompy ciepła CWU wpływa również temperatura wody, która zasila instalację. Gdy temperatura dolnego źródła spadnie poniżej zera, urządzenia takie jak powietrzne pompy ciepła do c.w.u. mogą w niektórych przypadkach kontynuować pracę. Niezbędne jest w tym przypadku wdrożenie systemu odszraniana. Można w tym celu wykorzystać zawór czterodrogowy, który pozwoli na czasowe odwrócenie obiegu. W takich okolicznościach możliwe będzie uruchomienie urządzenia. Należy jednak rozważyć, jak zmiana temperatury powietrza zasilającego wpłynie na jego działanie. W tej sytuacji również odbije się to na wydajności pompy ciepła c.w.u.
Pompa ciepła c.w.u. może być zasilana powietrzem obiegowym, czyli powietrzem pobieranym z pomieszczenia, w którym się znajduje. Latem działanie takiej instalacji jest bardzo korzystne ze względu na obniżanie temperatury w otoczeniu pompy. Natomiast zazwyczaj w okresie zimowym pompa ciepła typu powietrze-woda wykorzystująca powietrze obiegowe nie jest użytkowana. Większość osób instaluje swoją pompę ciepła do c.w.u. w miejscu takim jak kotłownia, piwnica, spiżarnia, pralnia lub garaż. Urządzenie potrzebuje dostępu do energii elektrycznej i przyłącza bieżącej wody. W związku z tym pompa ciepła CWU z kanałami powietrznymi wewnętrznymi/zewnętrznymi może być zainstalowana w każdym rodzaju pomieszczenia spełniającym powyższe warunki.
Inną opcją jest pobieranie powietrza z zewnątrz. Natomiast należy mieć na uwadze to, że jeżeli temperatura powietrza atmosferycznego spadnie poniżej 0°C, automatyka może wyłączyć pompę, a użytkownik będzie musiał dogrzać wodę użytkową za pośrednictwem innej metody, np. kotła lub grzałki elektrycznej.
W przypadku montażu pompy ciepła c.w.u. na zewnątrz należy wybrać miejsce o temperaturze od 5 do 35 stopni C i możliwości odprowadzania wody, bez ograniczania dostępu do energii elektrycznej.
Warto zaznaczyć, że dla urządzenia ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, instalacja pompy wymaga jedynie podłączenia do niej wody zimnej oraz odprowadzenia wody ciepłej.
W przypadku przygotowania ciepłej wody mamy dwie opcje: modele pompy ciepła CWU ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody oraz te bez. Jeśli rozpoczynamy nową inwestycję, zazwyczaj lepiej jest zaopatrzyć się w model ze zintegrowanym zasobnikiem. Dzięki temu mamy pewność prostszego i szybszego montażu oraz właściwego działania zestawu w przyszłości. Typowymi i cieszącymi się największą popularnością zbiornikami pracującymi w tandemie z powietrznymi pompami ciepła c.w.u. są te o pojemności od 150 do 200 litrów. Możemy wybierać spośród modeli z grzałką elektryczną oraz opcjonalną wężownicą dzięki, której możemy podłączyć kocioł.
Jeśli zdecydujemy się na kupno pompy ciepła bez zasobnika warto postawić na urządzenie, które będzie kompatybilne z większością zasobników i proste w instalacji. Niewątpliwie taką konstrukcją jest pompa ciepła c.w.u. Krommler o mocy 3,6 kW. To urządzenie z oferty sklepu internetowego Euroterm24.pl jest dedykowane dla klientów, którzy posiadają już zbiornik ciepłej wody użytkowej i poszukują niedrogiego i wygodnego źródła ogrzewania c.w.u. Klienci na pewno docenią kompaktową budowę urządzenia i możliwość montażu praktycznie w każdych warunkach oraz przejrzysty i czytelny sterownik umożliwiający łatwe ustawienie temperatury i trybu pracy. Jeżeli poszukujesz pompy ciepła, którą w łatwy sposób można podłączyć do posiadanego zasobnika, bez konieczności dokonywania kłopotliwych przeróbek instalacji, z pewnością powinieneś wziąć pod uwagę produkt firmy Heatpex. Nie ma znaczenia, czy pompa ciepła zostanie podpięta do wężownicy zasobnika, czy bezpośrednio do ujęcia wody wodociągowej.
Bez względu na to, jaki model pompy ciepła do c.w.u, wybierzesz z bogatej oferty naszego sklepu, będziesz posiadaczem ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania wody. Najistotniejszymi zaletami pomp ciepła do c.w.u. jest ich łatwy montaż oraz niskie koszty eksploatacji. Warto zwrócić uwagę na potencjalne korzyści wynikające ze współpracy z instalacją fotowoltaiczną w zakresie dodatkowych oszczędności.
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i wyprzedażach