Niestety nie mamy w ofercie produktów spełniających Twoje oczekiwania. Przeszukaliśmy wszystkie kategorie, oto wyniki:
Dlaczego musimy czekać na ciepłą wodę? Jeżeli kran nie był używany przez dłuższy czas, woda w rurach jest chłodniejsza. Dlatego, gdy odkręcą Państwo kran, na początku będzie chłodna woda, dopóki nie zostanie wyparta przez gorącą wodę z dalszej części rurociągu. Większa odległość między miejscem, w którym znajduje się ciepła woda, a miejscem, w którym Państwo z niej korzystają, oznacza większe opóźnienie w uzyskaniu ciepłej wody. Cyrkulacja zapobiega temu problemowi poprzez ciągłe przemieszczanie ciepłej wody przez instalację, tak aby była natychmiast dostępna, gdy tylko będą Państwo jej potrzebować.
System cyrkulacji wody użytkowej to dodatkowy przewód, który biegnie od zbiornika do końcowych punktów poboru ciepłej wody użytkowej w Państwa domu. Rura ta jest wyposażona w pompę, zwaną pompą cyrkulacyjną. Pompa CWU włącza się co jakiś czas i sprawia, że schłodzona woda wraca do zbiornika, aby zastąpić ją cieplejszą. Dzięki temu, gdy odkręcą Państwo kran, ciepła woda wypłynie niemal natychmiast - zamiast czekać na nią.
Podczas cyrkulacji traci się energię, co podnosi koszty ogrzewania wody. Cyrkulacja poprawia jednak komfort. Aby zmniejszyć straty spowodowane cyrkulacją ciepłej wody, pompy CWU powinny pracować tylko wtedy, gdy zużywamy ciepłą wodę - na przykład w nocy lub gdy mieszkańcy są poza domem.
Specjalna pompa potrzebna do cyrkulacji wody pitnej (CWU) jest bardziej odporna na korozję i osady niż inne rodzaje pomp, dlatego stawia się jej ostrzejsze wymagania. Korpusy pomp cyrkulacyjnych są zazwyczaj wykonane z brązu, mosiądzu lub stali nierdzewnej.
Potwierdzeniem, że pompa cyrkulacyjna nadaje się do stosowania w systemach wody pitnej, jest certyfikat higieniczny, który gwarantuje, że kontakt z elementami pompy CWU nie spowoduje pogorszenia jakości wody lub uczyni ją niebezpieczną dla zdrowia.
Pompa obiegowa nie musi być potężna - jej zadaniem jest zapewnienie przepływu wody, a nie wysokiego ciśnienia. (Zazwyczaj wystarcza do tego wysokość 1 m.) Prawie wszystkie nowoczesne urządzenia tego typu to pompy bezdławnicowe z wirnikiem kulistym, który obraca się na tym samym wale, co wirnik silnika. Dlatego ich konstrukcja jest niezawodna i nieskomplikowana.
Asynchroniczne pompy obiegowe z tradycyjnym silnikiem są coraz rzadsze. Bezszczotkowy silnik synchroniczny, który ma trwale namagnesowany wirnik (i w ten sposób eliminuje potrzebę używania energii elektrycznej do zasilania magnesów), jest znacznie bardziej wydajny.
Obracające się pole magnetyczne stojana jest komutowane przez system elektroniczny, który steruje przetwornicą częstotliwości dostarczającą energię do uzwojeń silnika. System optymalizuje prędkość obrotową wirnika w zależności od warunków hydraulicznych - automatycznie dostosowując ją do charakterystyki systemu, co powoduje mniejsze zużycie energii. W skrajnych przypadkach zużycie energii może być do 90% niższe niż bez regulacji prędkości i wynosić tylko kilka watów.
Pompa cyrkulacyjna CWU działa najlepiej, gdy jest zainstalowana na rurze powrotnej (cyrkulacyjnej) ciepłej wody, przed podgrzewaczem wody. Może być ustawiona pionowo lub poziomo; należy jednak dwukrotnie sprawdzić w instrukcji jej dozwoloną pozycję ze względu na smarowanie łożysk. Należy również upewnić się, że jest do niego łatwy dostęp i że przewody elektryczne nie są odsłonięte, aby wilgoć ich nie uszkodziła.
Główne korzyści z zainstalowania pompy cyrkulacyjnej to komfort ciepłej wody na żądanie i zmniejszenie zużycia ciepłej wody, co prowadzi do obniżenia opłat za ogrzewanie i ścieki.
Na przykład, domownik, który pierwszy raz wstaje rano i bierze krótki prysznic, doceni brak konieczności czekania na ciepłą wodę. Warto zauważyć, że jeśli nie ma cyrkulacji, to po tym, jak pierwszy użytkownik spuści trochę chłodnej wody, następna osoba będzie się już myć w gorącej wodzie.
Zmniejsza zużycie wody i ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji. Niektórzy specjaliści są niezbędni w domach podłączonych do szamba, a inni podkreślają, że marnowanie wody nie jest wcale takim wielkim problemem.
W swoich obliczeniach zakładają, że rury w nowoczesnych instalacjach ciepłej i zimnej wody mają średnicę 12 mm. Zgodnie z przepisami, powinny być chronione przed ochłodzeniem warstwą izolacji o grubości 2 cm. Ilość wody wypływającej z baterii zlewozmywakowej z perlatorem wynosi 3 l/min. Jeśli więc odległość tej baterii od zasobnika nie przekracza 5 m, to niepotrzebnie spuszczamy do kanalizacji 0,4 l chłodnej wody, zanim dotrze do nas ciepła. Gdyby odległość była większa - 15 m - wtedy zmarnowalibyśmy 1,2 l.
Nikt nie lubi czekać na ciepłą wodę, dlatego obliczmy, ile czasu upłynie, zanim ciepła woda pojawi się w systemie bez cyrkulacji. Przyjmując poprzednie założenia, ciepła woda pojawi się w zlewie oddalonym o 5 metrów od zasobnika po 8 sekundach. Jeżeli jednak ta odległość wynosi 15 metrów, to czas oczekiwania wzrośnie do 24 sekund.
Nawet najbardziej podstawowa jednostopniowa pompa cyrkulacyjna dla domu zużywa około 30 watów. Gdyby pozostawał w ciągłym ruchu, zużywałby około 260 kWh rocznie. Ponieważ jednak nie musi być włączony 24 godziny na dobę, można zaoszczędzić energię, włączając go tylko w okresach dużego zużycia ciepłej wody, np. od 6:00 do 21:00, co zmniejszy zużycie energii o 62%.
Jeżeli nie chcą Państwo ręcznie pamiętać o włączaniu i wyłączaniu pompy C.W.U., wystarczy tani wyłącznik czasowy umieszczony w gniazdku zasilającym pompę. Sterownik z czasowym włączaniem pompy cyrkulacyjnej jest czasami dołączany do kotłów grzewczych - w takim przypadku wystarczy podłączyć kocioł i pompę.
Zalecanym rozwiązaniem jest regulacja temperatury - pompa CWU jest włączana przez termostat, który wykrywa spadek temperatury w przewodzie cyrkulacyjnym, więc pracuje tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jeżeli oprócz regulacji temperatury zastosuje się regulację czasową, można zminimalizować zużycie energii elektrycznej. O skonfigurowanie takiego systemu można poprosić hydraulika, a cyrkulatory z takim systemem są dostępne fabrycznie. Najbardziej energooszczędne pompy cyrkulacyjne z automatycznym sterowaniem zużywają mniej niż 10 kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.
Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach, promocjach i wyprzedażach